Home » Education News » Class of 2016: These 346 teachers were awarded for their contribution to building India
 
SPEED NEWS

Class of 2016: These 346 teachers were awarded for their contribution to building India

Speed News Desk | Updated on: 5 September 2016, 20:44 IST

Teachers are the best agent of change. Dr S Radhakrishnan, the man whose birth anniversary is observed as Teachers' Day across India once said: "National Integration cannot be built by brick and mortar or with chisel and hammer. It has to grow silently in the minds and hearts of men. The process, by which it could be achieved, is education."

On 5 September, President Pranab Mukherjee joined HRD minister Prakash Javadekar to felicitate 346 teachers from across the country for their contribution to the field of teaching. The awards were given to teachers across primary and secondary categories, as well as teachers from the special category.

Here is the list of all 346 teachers who were awarded on 5 September:

National Award to Teachers - 2015 (given in 2016)

ANDHRA PRADESH

Primary School Teachers

Vuppala Rama Mohan Rao

S. Narasimha Murthy

Pammina Ramadevi

Manipatruni Nageswara Rao

Kadali Naga Venkata Srinivas

Kaithepalli Dass

Secondary School Teachers

Mudunuri Siva Rama Raju

Bandila Mohan

Thotakura Sairama Krishna

ARUNACHAL PRADESH

Primary School Teachers

Prabha Alley

Secondary School Teachers

Manfe Hosai

ASSAM

Primary School Teachers

Tulan Rajguru

Sitangshu Sekhar Das

Hemalata Barua

Bipul Chandra Gogoi

Binu Phukan

Secondary School Teachers

Dimbeswar Saikia

Ranu Borgohain

BIHAR

Primary School Teachers

Pran Mohan Jha

Raj Kishore Raut

Vinay Kumar Dubey

Sarangdhar Singh

Krishna Upadhyay

Secondary School Teachers

Dr. Meena Kumari

Dr. Jagdish Prasad Gupta

Dr. Jawahar Lal Dev

CHATTISGARH

Primary School Teachers

Gokul Prasad Banjare

Chhannulal Banjare

Vinay Sharan Singh

Hitendra Kumar Sharma

Secondary School Teachers

Dr. Ashok Kumar Samsun

Anil Kumar Tiwari

GOA

Primary School Teachers

Flavia S. D'Souza

Secondary School Teachers

Anil Gajanan Samant

GUJARAT

Primary School Teachers

Joshi Bharatkumar Jeshankar

Anjanaben Vithaldas Patel

Bhatt Madhuben Keshavlal

Dr. Dave Prakash Kumar Batukray

Ambabhai Satrabhai Patel

Geetaben Nayankumar Waghela

Solanki Ashokbhai Punjabhai

Rameshchandra Bhanushankar Dave

Prafullaben M. Gohel

Secondary School Teachers

Mayurkumar Mansukhalal Dave

Dr. Mahesh Kumar Meghajibhai Dafda

Dr. Lakshmanbhai Kuberbhai Chaudhari

Harshadba Chandrasinhji Jadeja

HARYANA

Primary School Teachers

Dr. Indu Singh

Rajesh Kumar

Secondary School Teachers

Dr. Meenakshi Sharma

Dr. Ishwar Chand Sharma

Dr. Sumitra Devi

HIMACHAL PRADESH

Primary School Teachers

Shyam Lal

Naresh Kumar Shastri

Secondary School Teachers

Bhupender Gupta

Krishan Chand

JAMMU & KASHMIR

Primary School Teachers

Muneer Ahmad Khan

Kusam Kumari

Secondary School Teachers

Saiqa Shafi Wanchoo

Govind Sharma

JHARKHAND

Primary School Teachers

Raj Kumar Srivastava

Kundan Jha

Secondary School Teachers

Dr. Maya Kumari

Dr. Rakesh Kumar

KARNATAKA

Primary School Teachers

R.C. Parvathamma

D.H. Lakshmanaiah

Bhojappab

Lokeshwarachar S.E.

V. Prabhakar Hegde

Neelappa Dyavappa Goravar

Shivaleela Hanumantappa Padmasali

Sangappa Basappa Bagewadi

Sangappa Gaji

Secondary School Teachers

K.N. Shankara Shetty

H.B. Devaraju

Mala Gopalkrishna Gourayya

Dhanaji Tukaram Kamble

Special Category (Secondary)

Shantaram B. Jogale

KERALA

Primary School Teachers

G. Vijayan Nair

R. Radhakrishnan

V.N. Sadasivan Pillai

Deepan K.S.

T.G. Gopinathan Pillai

Remani V.S.

Srinivasan P.

Secondary School Teachers

P.K. Abdul Hameed

C.K. Biju

Seethi P.A.

K.K. Raman

Dr. Aby Paul

Shakeela C.B.

Jayakumar M.G.

MADHYA PRADESH

Primary School Teachers

Anirudh Pratap Singh

Ram Naresh Singh

Praveen Kumar Sonkiya

Sudha Dubey

Sandhya Vishvakarma

Ram Prasad Sen

Devki Nayak

Kamlesh Sharma

Secondary School Teacher

Dr. Purnima Sharma

Pradeep Kumar Pandey

Dr. Ratiram Dhakar

Upendra Kumar Gurudev

SPECIAL CATEGORY (SECONDARY)

Shashank Shukla

MAHARASHTRA

Primary School Teachers

Pawar Sharmila Mohan

Sambhaji Govind Patil

Ware Dattatray Babanrao

Holemukhe Sudam Ishwar

Shrawan Waman Jadhav

Pradip Maruti Manjrekar

Anil Devdan Mohite

Jadhav Hanumant rang

Sanjeev Pandurang Chougule

Mhetre Somnath Pandurang

Chougule Vimal Gundurao

Patil Machhindranath Vasudev

Shivaji Dattu Sonawane

Wagh Balasheb Sandipan

Waychal Madhav Kundalik

Sudhakar Jagannath Madavi

Dhamane Namdev Sakharam

Shintre Suhas Arjun

SPECIAL CATEGORY (PRIMARY)

Sandeep Murlidhar Adhav

Kalane Shivaji Kaluram

Secondary School Teacher

Dr. Dolly Gavin Henry

Pandurang Rangrao Sankpal

Lobo Beena Ronny

Mahamuni Kamalakar Murlidhar

Bhor Vitthal Maruti

Samita Goutam Patil

Narendra Bhagwat Pathak

Sulgekar Arun Bahirji

Special Category (secondary)

Shewale Niwas Yashwant

MANIPUR

Primary School Teachers

Sapam Binodkumari Devi

Secondary School Teachers

Sinam Indrani Devi

MEGHALAYA

Primary School Teachers

Denis G Nongsiej

Secondary School Teachers

Audrey R. Marak

MIZORAM

Primary School Teachers

J. Lalrinmawii

Secondary School Teachers

H. Ngurthansanga

NAGALAND

Primary School Teachers

Kedupe-u Wetsah

ODISHA

Primary School Teachers

Bibasini Mishra

Pradeep Kumar Mishra

Diptimayee Lenka

Bijaya Kumar Nath

Charulata Mishra

Amarendra Nayak

Pradip Kumar Mishra

Secondary School Teachers

Pranab Kumar Sahu

Brajendra Kumar Dash

Bhupati Bhusan Mishra

Special Category (sanskrit)

Shyamasundar Panda

Arabic/Persian Teachers

Abdul Musawwir

PUNJAB

Primary School Teachers

Rajwinder Kaur

Balwinder Kaur

Megh Dass

Parminder Singh

Secondary School Teachers

Om Prakash Setia

Mandeep Kaur

Rajinder Kumar

RAJASTHAN

Primary School Teachers

Dr. Bhagirath Singh

Yasin Khan Chauhan

Jagdish Prasad Sharma

Rajesh Ojha

Kalpana Dadhich

Sohan Lal Vaswani

Meethalal Joshi

Secondary School Teachers

Dr. Tejraj Mewada

Ruparam Patel

Geeta Balwada

Suresh Chandra Patidar

Nirmala Devi

Sanskrit Teacher

Ram Singh Jat

Dr. Alka Paliwal

SIKKIM

Primary School Teachers

Prithi Man Rai

Secondary School Teachers

Miss. Chumzay Nangpa

TAMIL NADU

Primary School Teachers

K. Syed Basheer

Barnabas A.

Balu R.

G. Sathiyamoorthi

C. Palaniammal

Pavun K.

S. Abirami

S. Ganesan

P. Dhanalakshmi

Ponnagesa S.

C. Thangavelu

K. Chandrasekar

K. S. Mani

K. Kalavathi

S. Thangalakshmi

Secondary School Teachers

Saraswathi S.

V. Raju

N. D. Natarajan

Bro. Varghese K. J.

N. Ramanisekar

A. Vijayakumar

Dr. S. Gnanasekaran

Special Category (secondary)

M.V. Ravichandran

TELANGANA

Primary School Teachers

Bollepalli Madhusudana Raju

R. Ramesh Babu

Meenapureddy Buchi Reddy

K. Govind

Secondary School Teachers

Manganoor Venkatesh

Thoomu Sreenivasa Rao

Parikipandla Venu

TRIPURA

Primary School Teachers

Ananta Chakma

Headmaster (Pry Sec)

Secondary School Teachers

Bidhan Nandy

UTTAR PRADESH

Primary School Teachers

Nasim Ahmad

Prakash Chandra Chakravarty

Bharti Mishra

Sudha Devi Shukla

Krishna Prasad Yadav

Kunwarsen

Asrar Ahmad Khan

Ram Gulam

Shadab Qamar

Uma Shankar Singh

Munish Chandra

Bikrama Singh Yadav

Abdul Wahid

Subhash Chandra Srivastava

Satya Prakash Panday

Ramsawari Devi

Fazil Ahmad Khan

Special Category (primary)

Ajit Kumar Dwivedi

Chaman Shukla

Secondary School Teachers

Sudha Rani Katiyar

Dr. Satya Prakash

Dr. Surendra Singh Yadav

Vandana Tewari

Dr. Bijendra Singh

Anwar Jahan

Ram Narayan Batham

Vasistha Bhardwaj

(Sanskrit Teachers)

Dr. Haridwar Shukla

Satish Chandra Tiwari

Special Category (secondary)

Dr. Rajeev Kumar

UTTARAKHAND

Primary School Teachers

Hukum Singh Uniyal

Vidya Lohani

Rajani Negi

Kalyan Singh Mankoti

Secondary School Teachers

Bipin Chandra Pandey

Pradeep Kumar Dabral

Nanda Rawat

WEST BENGAL

Primary School Teacher

Prahlad Kumar Biswas

Dr. Amal Kumar Roy

Md. Ezazul Haque

Durba Brahma

Benoy Gajamer

Mousumi Pramanik (Acharjee)

Bipul Kumar Barik

Dr. Vivekananda Chakraborty

Utpal Mukhopadhyay

Swati Dutta

Kshama Roy

Khagendra Nath Chakraborty

Md. Abdul Kuddus Mondal

Jagabandhu Mahata

Special Category (primary)

Jaba Maji

Secondary School Teacher

Arup Kumar Chowdhuri

Santanu Gayen

Nibaran Chandra Mahato

Papia Nag,

Debabrata Mukherjee

Bijan Kumar Saha

Dr. Samabrata Sarkar

ANDAMAN & NICOBAR ISLAND

Primary School Teachers

Dr. Lalitha Rao

Secondary School Teachers

Chanchal Singha Roy

CHANDIGARH

Secondary School Teachers

Dr. Arun Kumar Sharma

DADRA & NAGAR HAVELI

Primary School Teachers

Manisha Someshwar Pawar

Secondary School Teachers

Valand Pravinkumar Maganlal

DAMAN & DIU

Primary School Teachers

Bharatkumar C. Mahyavanshi

Secondary School Teachers

Patel Dineshchandra Govind

DELHI

Primary School Teachers

Baljeet Kaur

Brajesh Kumar Jadon

Secondary School Teachers

Neerja Lamba

Sujata Mehra

LAKSHADWEEP

Primary School Teachers

M. Kunhi Koya

Secondary School Teachers

U. Basheer

PUDUCHERRY

Primary School Teachers

K. Saroja Devi

Secondary School Teachers

S. Muruganandam

Atomic Energy Education Society (AEES)

Primary School Teachers

Sanjib Ranjan Mohanta

Secondary School Teachers

B.S.K. Raju

Central Board Of Secondary Education (CBSE)

Secondary School Teachers

Neeraj Kumar Bedhotiya

Dr. Paramjit Kaur

Renu Sehgal

Dr. Satyabrata Minaketan

Dr. Manohar Lal

Dr. Ashok Singh

Rupa Devi Sharma

Sharad Chandra Tiwari

Arunesh Kumar

P. C. Philip

Anita Panda

M. Varalakshmi

Geeta Laxmi Sathyanathan

Thomas Mathew

Sunita Tanwar

Dr. Subhash Bhaskaran Nair

Durga Tandon

Papiya Mukherjee

Special Category

Anuradha Joshi

Usha C.K. Mani

Sanskrit Teachers

Hari Prasad Sharma

Sambhu Nath Mishra

Devy M.P.

Sushma Singh

Primary School Teachers

Indira Ramraju

Sarita Mehta

Aloka Chakraborty

Sanover Abad

Surekha David

Chitralekha Panda

Special Category (primary)

Babita Jain

P. Baburaj

Secondary School Teacher

S. Casilda Nimmi Retna Bai

N.D. Sarmah

Champa Negi

Dheer Singh

Rashmi Mishra

Vinay Prabha Jain

Special Category (secondary)

Vinod Kumar

Awdhesh Kumar Kaushal

Sanskrit Teachers

Virendra Kumar

K. Leena Madan

Ram Diya

Rangi Satyanarayana

Dr. Chatura Nand Choudhary

NAVODAYA VIDYALAYA SAMITI

Primary School Teachers

Chayanath

Secondary School Teachers

S. Kannan

SCHOOLS UNDER MINISTRY OF DEFENCE

Primary School Teachers

J.D. Ananda Rao

Secondary School Teachers

Kavita Prakash

CISCE

Secondary School Teachers

Kirtida Desai

Surendra Kumar Gaur

ICT AWARDS

Uttam Kumar Dewangan

Suchetha. S.S

Keshav Das Gupta

Manoj Kumar

S. Dharmaraj

M. Vijayakumar

Ashutosh Anand

S.Simon Peeter Paul

Rachael Irani

N. Anuradha

Amit Kumar

Each teacher received a Certificate of Merit, a silver medal and a cash prize of Rs 50000.

First published: 5 September 2016, 20:44 IST
 
PREVIOUS STORY
NEXT STORY